kroliki

To, że króliki skaczą, nie jest niczym nowym i wszyscy o tym wiedzą. Patrząc tylko na ciało królika, można założyć lub wywnioskować, że zwierzę musi być świetnym skoczkiem. Genetyka i ewolucja doprowadziły ten gatunek do takiego stanu. Silne kończyny tylne i mniejsze przednie królików, w połączeniu z ich niewielką masą ciała, uczyniły z nich atletów.

Dlaczego dzikie króliki skaczą?

Z fizycznego punktu widzenia króliki skaczą, ponieważ mają całą strukturę mięśniowo-szkieletową przystosowaną i przygotowaną do szybkiego przemieszczania się poprzez skoki, głównie w celu szybkiej ucieczki z sytuacji zagrażającej życiu. Dlatego w naturze dzikie króliki skaczą z tych dwóch powodów:

Ucieczka przed drapieżnikiem

Jak już wspomnieliśmy, króliki z natury skaczą głównie po to, by uciec przed drapieżnikami. Fakt, że mają tak duże tylne nogi, pozwala im również na szybką i zwinną zmianę kierunku biegu, co jest bardzo przydatne, gdy chcą uniknąć złapania przez drapieżnika. Dzięki niewielkiej zmianie pozycji stóp w momencie dotknięcia ziemi, króliki są w stanie podskoczyć w innym kierunku.

Aby ominąć przeszkody

Z drugiej strony, umiejętność skakania do przodu pozwala im również omijać różne przeszkody, takie jak doły czy wysoka trawa. Ta przewaga adaptacyjna jest kluczowa w przypadku zwierząt należących do gatunków wysoce drapieżnych, takich jak króliki. Jeśli dodać do tego całego arsenału obronnego fakt, że kolor ich futra zależy w dużym stopniu od miejsca, w którym żyją różne odmiany królików, można zrozumieć sukces, jaki króliki osiągnęły jako gatunek.

Z behawioralnego punktu widzenia, króliki skaczą z różnych powodów. Króliki domowe zazwyczaj nie mają drapieżników (chyba że w gospodarstwie domowym jest pies lub kot, który je straszy), więc często skaczą dla zabawy. Charakterystyczną cechą tego skoku jest lekkie falowanie w powietrzu, które przypomina rodzaj tańca. Ogólnie rzecz biorąc, są to główne powody, dla których króliki skaczą:

Jest szczęśliwy lub zadowolony

Jednym z głównych powodów, dla których króliki podskakują, jest ich radość lub zadowolenie. Może się to zdarzyć na przykład wtedy, gdy dasz mu smakołyk, który bardzo lubi, lub gdy pozwolisz mu wejść do części domu, w której będzie mógł się swobodniej poruszać. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twój królik biega i skacze jak szalony, to najprawdopodobniej dlatego, że okazuje w ten sposób swoje szczęście.

Chce zwrócić Twoją uwagę

Królik może też podskakiwać, aby zwrócić na siebie uwagę, czy to po to, aby dostać smakołyk, przytulić się, czy po prostu dlatego, że chce, abyś był przy nim. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy królik wyczuje, że jego opiekun nagradza go za to zachowanie, co powoduje, że robi to częściej niż zwykle.

Jest to rozładowanie energii

Kiedy królik spędza dużą część dnia bezczynnie, taka „gra” pozwala mu spożytkować nagromadzoną energię i włączyć ją do codziennej rutyny ćwiczeń.

Przygotowaliśmy ten tekst wraz z redaktorami strony ezielona.pl, gdzie możesz znaleźć wiele interesujących tematów z różnych dziedzin.