Kiedy adopcja psa nie jest dobrym pomysłem?

Nie ma wątpliwości, że zwierzę domowe jest jednym z najlepszych towarzyszy, jakich możemy mieć, ale porzucanie zwierząt to coraz częstsza rzeczywistość. Jest wiele osób lub rodzin, które decydują się na adopcję psa, a następnie zdają sobie sprawę, że odpowiedzialność ich przerasta, że nie mają środków na utrzymanie zwierzęcia lub że posiadanie zwierzęcia w domu obejmuje również pewne nieprzyjemne aspekty, z którymi się nie liczyli.

Adopcja psa wymaga dojrzałości, odpowiedzialności i zaangażowania, musimy dbać o jego zdrowie i samopoczucie, zapewnić mu szczęśliwe życie. Jeśli się wahasz i nie wiesz, czy jesteś gotowy na to zadanie, podajemy kilka dobrych powodów, aby NIE adoptować psa.

Masz zbyt mało wolnego czasu

Nie masz ochoty na nic po powrocie do domu, wolisz spędzać wolny czas w samotności? Wtedy zdecydowanie nie powinieneś adoptować psa. Zwierzak wymaga poświęcenia, czułości, szkolenia i uwagi, ale trzeba mieć też czas na spacery i pielęgnację. Tutaj dowiesz się wszystkiego o pielęgnacji psa: https://www.epet.pl/opieka-nas-psem-kotem-lub-innymi-zwierzetami-domowymi

Masz trudną sytuację finansową

Psy kosztują nas pieniądze! Musisz kupić im jedzenie, zabrać je do weterynarza, dać im szczepienia, zapłacić za leczenie, gdy zachorują, kupić specjalne produkty i wziąć na siebie wszelkie inne wydatki, które mogą generować. Jeśli nie masz dobrej sytuacji finansowej, która na to pozwala, posiadanie psa jest nieodpowiedzialne z twojej strony, ponieważ jest to żywa istota, która potrzebuje dużo uwagi, a ta uwaga kosztuje.

Trudno jest ci się zaangażować w sprawy, które są dla ciebie ważne

Pies żyje średnio od 10 do 13 lat, więc adoptując zwierzaka podejmujesz zobowiązanie, które będziesz musiał utrzymać przez lata ze stałością, oddaniem i odpowiedzialnością. Jeśli jesteś osobą, której trudno jest wziąć odpowiedzialność i zaangażować się, to oczywiste jest, że nie jesteś odpowiednią osobą do posiadania zwierzaka.

Nie lubisz włosów ani mocnych zapachów

Psy zrzucają mnóstwo sierści! Znajdziesz ją wszędzie: na podłodze, na kanapie, na meblach, na swoich ubraniach. Chociaż jest możliwe, aby zapobiec temu żeby pies zrzucał tyle włosów, rzeczywistość jest taka, że wszędzie tam, gdzie jest pies zawsze będzie włosy, a jeśli nie podoba Ci się to, nie jesteś przygotowany do życia z tym towarzyszem.