Każdy opiekun zwierzaka chce, aby jego przyjaciel go pokochał i okazywał mu miłość. Wtedy człowiek ma świadomość, że nawiązał z czworonogiem niepowtarzalną więź i dobrze się nim opiekuje. Króliki okazują sympatię do właściciela w nieco inny sposób niż psy czy koty. Warto wiedzieć jak rozpoznać, że uszak lubi swojego właściciela.

Co oznacza, że królik liże ręce lub twarz?

Jest to właśnie jeden ze sposobów okazywania przez uszaki sympatii do opiekuna. Lizanie właściciela po twarzy lub rekach, albo stopach to wyraz zaufania, poczucia bezpieczeństwa oraz miłości. Szczególnie jeśli królik jest zdrowy i szczęśliwy – jeśli coś mu dolega, to warto odwiedzić weterynarza, a o symptomach choroby królika poczytać na www.rynekfarmaceutyczny.pl. Oczywiście nie każdy królik będzie w ten sposób wyrażał sympatię. Niektóre zwierzaki potrzebują dużo czasu, aby zaufać opiekunowi. Zwłaszcza króliki adoptowane z trudnych warunków, albo kupione w sklepach zoologicznych. Nie można oczekiwać od nich, że po kilku dniach będą lizać opiekuna, ponieważ muszą się najpierw trochę socjalizować.

Spanie z opiekunem

Niektóre króliki, kiedy tylko poznają, że łóżko właściciela jest wygodne, to bez wahania zaczynają na nim spać. Z jednej strony świadczy to o ich dużym zaufaniu w stosunku do właściciela. Chcą być blisko niego i nie boją się, że stanie się im krzywda. Czasami uszaki idą o krok dalej i zasypiają wtulone w opiekunów. Z drugiej strony nie zawsze takie rozwiązanie jest bezpieczne dla samego króliczka. Po pierwsze, może zrobić sobie sam krzywdę zeskakując z wysokiego łóżka lub kanapy. Po drugie, właściciel niechcący jest w stanie uszkodzić królika na przykład kładąc się na nim w nocy. W związku z tym należy ostrożnie podchodzić do takiego okazywania sympatii opiekunowi przez uszaka.

Leżenie na kolanach właściciela

Króliki, które ufają swoim opiekunom uwielbiają przesiadywać im na kolanach. Lubią być głaskane, drapane za uszkami czy po prostu przytulane. Kiedy królik pozwala sobie na takie poufałości z opiekunem, to właściciel powinien być z siebie dumny, ponieważ oznacza to, że uszak naprawdę mu zaufał i świetnie się czuje w jego towarzystwie.