Czym jest aktywny spacer z psem?

Posiadanie psa wiąże się z koniecznością wyprowadzania go na spacery. Dorosły pies potrzebuje około 3-4 spacerów dziennie. Nawet jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, to powinniśmy wyprowadzać psa przynajmniej raz dziennie na dłuższy spacer. Na ogrodzie pies załatwi swoje potrzeby, jednak spacer to również poznawanie nowych zapachów i możliwość spotkania się z innymi psami.

Czym jest aktywny spacer z psem?

Spacery z psem wyglądają codziennie tak samo. I nie ma w tym nic złego, ponieważ psy lubią rutynę. Jednak podczas jednego spaceru w ciągu dnia powinniśmy zapewnić psu dodatkowe aktywności, które go zmęczą. Jest to tak zwany aktywny spacer z psem, podczas którego staramy się zapewnić psu chwile rozrywki. Na taki spacer możemy udać się wraz ze znajomym, który również weźmie swojego psa. W ten sposób nasze pupile będą mogły wspólnie się wyszaleć. Jeśli jednak udajemy się sami, to my musimy zapewnić psu rozrywkę. Pierwszą rzeczą, którą możemy zrobić jest aportowanie. W tym celu możemy wykorzystać patyki lub zabawki. W sklepach zoologicznych znajdziemy zabawki przeznaczone właśnie do aportowania takie jak piłki tenisowe, frisbee czy pluszowe zabawki z obciążeniem. Aportowanie zmęczy psa fizycznie a dodatkowo dotleni jego organizm. Dzięki temu nasz pupil będzie lepiej spał. Jeśli planujemy długi spacer, na którym zmęczymy psa, to warto pozostałe spacery zrobić nieco krótsze. W ten sposób nie doprowadzimy do kontuzji.

Kolejną rzeczą, którą możemy robić w czasie aktywnego spaceru są zabawy węchowe. W tym celu musimy wziąć ze sobą ulubione przysmaki naszego pupila. Dobrze sprawdzi się również gotowane mięso, które jest bardzo aromatyczne. W przypadku smakołyków warto wybrać te o silnym zapachu, co ułatwi ich znalezienie. Smakołyki możemy chować między korą drzew lub na gałęziach. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej wysokości, żeby pies mógł dosięgnąć do przysmaków. Innym sposobem jest zawołanie psa do siebie i rozrzucenie wokół smakołyków. Dzięki zabawom węchowym zmęczymy psa nie tylko fizycznie, ale również umysłowo.

Na taki spacer warto wziąć ze sobą wodę, którą będziemy mogli podać psu. W tym celu warto kupić specjalny bidon w kształcie butelki. Jest on połączony z misą w tym samym kształcie. Dzięki temu w łatwy sposób będziemy mogli wziąć wodę na długi spacer. Oprócz tego przydatna będzie saszetka na przysmaki. Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż trzymanie smakołyków w kieszeni. Mały plecak będzie przydatny, jeśli chcemy wziąć ze sobą zabawki dla psa.