Jeż pigmejski – jak zapewnić mu odpowiednie warunki?

Small Funny Hedgehog Standing On Wooden Floor. European Hedgehog Or Erinaceus Europaeus, Also Known As The West European Hedgehog

Jeż pigmejski to dość nietypowe zwierzątko domowe, które zyskało popularność za sprawą portali społecznościowych. W internecie możemy znaleźć wiele zdjęć i filmików z jeżami. Dorosły jeż pigmejski waży 350-700 g, i osiąga długość 15-25 cm. Jest więc podobnej wielkości do świnek morskich czy koszatniczek. W warunkach domowych jeże żyją około 5-6 lat, chociaż zdarzają się i takie, które dożywają 10-11 lat. Oczywiście musimy zapewnić jeżowi odpowiednie warunki do życia.

Jeż pigmejski – jak zapewnić mu odpowiednie warunki?

Podstawą w opiece nad jeżem jest dobór odpowiedniego lokum. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się terrarium niż klatka, gdyż łatwiej jest w nim utrzymać stałą temperaturę. Wymiary terrarium to 120 cm długości, 50 cm szerokości, i 40 cm wysokości. Oczywiście warto kupić większe terrarium, jeśli mamy taką możliwość. Klatka jest tańszym rozwiązaniem niż terrarium. Możemy ja kupić, jeśli ustawimy ja w miejscu bez przeciągów. Na dno dobrze sprawdzą się zrębki drewniane, które stosuje się w terrarium dla żółwia. Drewno dobrze chłonie mocz. Alternatywą są podkłady higieniczne, które są miękkie w dotyku i równie dobrze chłoną mocz. Jednak w tym wypadku podkłady powinniśmy wymieniać codziennie lub co dwa dni na świeże. Możemy również używać kocyków polarowych. Pamiętajmy też o codziennym wypuszczeniu jeża z klatki. W ten sposób nasz pupil będzie miał możliwość pobiegać sobie. Codziennie powinniśmy wypuszczać jeża na godzinę lub dwie.

W klatce możemy umieścić kołowrotek. Najlepiej, żeby był to kołowrotek drewniany. Minimalna średnica to 40 cm. Kołowrotek da możliwość aktywnego spędzania czasu. Poidełko powinno mieć pojemność przynajmniej 200 ml, co jest wystarczające na jeden dzień. Codziennie powinniśmy wymieniać wodę na świeżą. Miska powinna być niska i ciężka, żeby jeż jej nie przewrócił. Dobrze sprawdzi się ceramiczna miska dla chomika. Warto również kupić domek, najlepiej taki dla świnki morskiej lub królika. Dzięki temu mamy pewność, że będzie on odpowiednio duży dla jeża. Dobrze sprawdzi się również mostek drewniany, który możemy uformować w tunel, który posłuży jako domek. Codziennie na 20-30 minut powinniśmy wkładać do klatki basen do kąpieli piaskowych. Warto wybrać dobrej jakości piasek dla szynszyli. Kąpiel piaskowa pozwala jeżowy zadbać o czystość.

Ważną kwestią w hodowli jeża pigmejskiego jest żywienie. Podstawą diety powinna być wysokiej jakości karma dla kota lub specjalna karma dla jeży. W pierwszym wypadku możemy podawać zarówno suchy pokarm, jak i mokry. Jako urozmaicenie diety warto podawać larwy mącznika, gotowane mięso i jaja, a także świeże warzywa i owoce. Musimy obserwować naszego jeża, żeby ustalić odpowiednie dawkowanie. Jeśli zauważymy, że nasz pupil przybiera na wadze, to zmniejszamy podawane porcje.