Trumpeter Swan

Łabędź od zawsze symbolizował piękno i wieczną miłość. Mówi się, że to zwierzę ma tylko jedną partnerkę przez całe życie i pozostaje jej wierne aż do śmierci. Dziś poznamy jego codzienne życie i wiele więcej na jego temat.

Charakterystyka

Łabędź jest całkowicie biały, z jasnopomarańczowym dziobem i czarną plamą wokół oczu i na czubku dzioba. Jest większy od kaczek, a jego długa, smukła szyja jest jedną z jego najbardziej uderzających cech. Może dorastać do 1,5 metra wysokości i ważyć do 15 kilogramów w przypadku samców i do 11 kilogramów w przypadku samic. Jego skrzydła są spektakularne, długie i czysto białe, co czyni je wyjątkowo pięknymi, gdy się otwierają.

Siedlisko łabędzia

Zwierzęta te pochodzą z Azji Środkowej i Europy, choć gdy nadchodzi zima, migrują do Afryki, lub Indii, gdyż nie są w stanie wytrzymać zimna. W niektórych z tych migracji, kilka osobników dotarło do Ameryki Północnej i osiedliło się tam, a dziś są jednym z uznanych gatunków w tym kraju. Są to ptaki, które lubią stabilność i wolą osiedlać się w jednym miejscu, albo tam, gdzie składają jaja, albo w innym miejscu wybranym na podstawie wielu czynników.

Zachowanie białego łabędzia

Należy zauważyć, że lubią one żyć w społecznościach, choć grupy te są małe. W poszukiwaniu cieplejszego klimatu podróżują zazwyczaj w grupach i osiągają prędkość około 100 km/h. Aby wzbić się w powietrze, muszą napędzać się nogami, ponieważ są jednymi z najcięższych ptaków latających.

Zachowanie łabędzi

Jeśli chodzi o zaloty, to odbywają się one zimą i są inicjowane przez zmysłowe ruchy zaczynające się od szyi, przy jednoczesnym wydawaniu ochrypłych dźwięków.

Zaloty są obustronne: ruchy wykonywane są jednocześnie przez samicę i samca. Następnie pływają razem, kilkakrotnie zanurzają dzioby w wodzie i krzyżują szyje. Jestem pewien, że widziałeś wiele obrazów łabędzi, które łączą swoje głowy i tworzą serce. Dzieje się tak, ponieważ, jak powiedzieliśmy na początku, są one symbolem wiecznej miłości. Po odbyciu godów łabędź pozostaje ze swoim partnerem na całe życie i jest mu wierny. Innymi słowy, są one monogamiczne, co nie jest tak powszechne w świecie zwierząt.

Nie wszystkie łabędzie są białe

Większość z tych zwierząt jest biała, ale niektóre łamią ten schemat i wykazują zupełnie przeciwne kolory. Tak jest w przypadku pięknego i eleganckiego łabędzia czarnego. Można go jednak zobaczyć tylko w Australii i części Europy. W okresie młodości wykazują białe upierzenie z czarnym dziobem, ale w miarę dojrzewania przekształcają się w eleganckie czarne łabędzie.