Pies miniaturowy – chihuahua

Ten pochodzący z Meksyku piesek jest bardzo odważny i nieustraszony, co wydaje się dość zaskakujące. No bo powiedzcie sami, czy groźny pies może zmieścić się na przykład w torbie? Już od 150 lat chihuahua są znane na całym świecie. Stało się tak za sprawą turystów, którzy z podróży po Meksyku zaczęli przywozić te maleńkie pieski do swoich domów. Niejednego z nas może zaskoczyć wielka odwaga niewielkiego chihuahua. Skąd się bierze ta niezwykła cecha jego charakteru? Dzieje się tak, gdyż mały psiak jest całkowicie przekonany o własnej sile i wielkości. Dlatego chihuahua zawsze bywa bardzo pewnym siebie i nieustannie chce rządzić w swym otoczeniu. Z tego powodu należy go od szczeniaka stanowczo, ale i łagodnie uczyć posłuszeństwa.

Od kiedy psy towarzyszą ludziom, zawsze miały one jakieś zadania do wykonania. Ale czego możemy oczekiwać od chihuahua? Przecież taki mały piesek nie potrafi polować, nie będzie także strzegł pasących się owiec. Nadaje się jedynie do towarzystwa. Dlatego już w dawnych czasach zwierzaki tej rasy na dobre zagościły w pałacowych komnatach bogatych pań. Co ciekawe, indiańskie księżniczki z plemienia Azteków wyjątkowo upodobały sobie psiaki tej rasy. Jedna z nich miała ponoć aż 1500 piesków, a każdym z nich opiekował się osobny służący.

Pieski rasy chihuahua bardzo często możemy spotkać w mieście, bowiem ze względu na niewielkie rozmiary znakomicie nadają się do mieszkania w bloku. Obecnie możemy spotkać chihuahua długowłose i krótkowłose. Aby psiaki z dłuższym futerkiem pięknie się prezentowały, trzeba dbać o ich wygląd i często je szczotkować. Ale nie martwmy się, nie jest to trudne zadanie – ile czasu może zająć czesanie tak małego zwierzaka? Odrobina cierpliwości i piesek może pokazać się nawet na najbardziej eleganckiej gali. Chihuahua kocha swych właścicieli całym swoim psim serduszkiem. Jest on bardzo wrażliwy. Z tego powodu nie bardzo nadaje się do rodziny z małymi dziećmi, które mogą zrobić mu krzywdę. Natomiast bardzo lubi starsze dzieci i chętnie się z nimi bawi.

Dodatkowa uwaga – o każdej porze roku chihuahua może korzystać z ogrodu, jeśli jest on ogrodzony i bezpieczny. Należy jednak pamiętać o tym, że ten piesek nie jest odporny na chłód.