Szczepienia przeciw wściekliźnie – zadbaj o swojego czworonoga!

Szczepienia przeciw wściekliźnie dla psów są od wielu lat obowiązkiem każdego właściciela w naszym kraju. Ich wymóg ma za zadanie nie tylko ochronić nasze czworonogi, ale przede wszystkim zabezpieczyć ludzi przed tą śmiertelną i groźną chorobą. Co powinniśmy wiedzieć na temat szczepień przeciw wściekliźnie?

Jak często szczepić psa przeciw wściekliźnie?

Jak już wspomnieliśmy, w Polsce szczepienia przeciw wściekliźnie dla psów są obowiązkowe. Obowiązek ten dotyczy wszystkie psy powyżej 3 miesiąca życia i nie ma względem niego żadnych wyjątków. Nawet jeśli pies boryka się z różnymi chorobami lub w przeszłości wykazał reakcję alergiczną na szczepionkę przeciw wściekliźnie, właściciel ma obowiązek go zaszczepić.

Reguluje to artykuł 24 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004r. Zgodnie z tym przepisem, właściciel psa ma obowiązek zaszczepić go przeciwko wściekliźnie w terminie do 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia. Następnie szczepienie powinno zostać powtórzone nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny lub mandatu.

Szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie

Przepisy dotyczące psów nie dotyczą jednak kotów. Te nie podlegają w naszym kraju obowiązkowym szczepieniom przeciwko wściekliźnie. Może się jednak zdarzyć, że w wypadku pogorszenia sytuacji epizootycznej, wojewoda wprowadzi rozporządzenie, w wyniku którego na określonym obszarze będzie obowiązywał nakaz szczepienia przeciw wściekliźnie również kotów – zarówno wychodzących jak i domowych.

Taka sytuacja ma miejsce obecnie na terenie województwa mazowieckiego. Od 31 grudnia 2021 na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt obowiązuje nakaz szczepienia wszystkich kotów. Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego określa, jakie konkretnie obszary obejmuje dany nakaz. Wynika to z obecnej sytuacji na tym obszarze – w ciągu ostatniego roku coraz więcej zwierząt pada ofiarą wścieklizny.

Dlaczego warto szczepić zwierzęta przeciw wściekliźnie?

Oprócz obowiązku, jaki narzucają nam przepisy, warto zdać sobie sprawę z tego, jak poważną chorobą jest wścieklizna. Gdy wystąpią objawy choroby, nie ma już żadnego ratunku, a zarażone zwierzę bądź człowiek umiera w męczarniach. Z tego powodu warto wziąć sobie do serca obowiązek szczepień psów, a także zaszczepić koty, zwłaszcza jeśli są wychodzące. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że gdy ich mruczek upoluje zarażonego gryzonia bądź nietoperza, może zarazić się wścieklizną. Co gorsza, jeśli w późniejszym czasie zarażony pupil ugryzie swojego opiekuna, istnieje realne zagrożenie transmisji choroby na człowieka. Gdy wścieklizna zdąży się rozwinąć i pojawią się objawy neurologiczne, nie ma już żadnego ratunku, ponieważ choroba jest w stu procentach śmiertelna.